پتروشیمی انتخاب، ایران را از واردکننده پلی استایرن به صادرکننده این محصول تبدیل کرد

شرکت توسعه صنایع پلی استایرن انتخاب با ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار تن پلی استایرن انبساطی در سال، در سفر دکتر روحانی ریاست محترم جمهور به عسلویه در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی از سوی ایشان افتتاح شد.

این مجتمع بزرگ تولید پلی استایرن که به عنوان بزرگترین مجتمع تولید پلی استایرن انبساطی خاورمیانه شناخته می شود، در فاز ۲ عسلویه در زمینی به مساحت ۵٫۸ هکتار و با ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار تن پلی استایرن انبساطی (EPS) در سال با نام تجاری اسنوا توسط جوانان کشور و نیروهای متخصص شرکت پلی استایرن انتخاب مهندسی، نصب، پیش راه اندازی و راه اندازی شد.

گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب به عنوان یکی از بزرگ ترین مجموعه های اقتصادی-اجتماعی کشور، مجری و سرمایه گذار این پروژه محسوب می شود که پیش از این در صنایع مختلف به ویژه صنعت لوازم خانگی فعالیت داشته و اسنوا به عنوان برند ملی لوازم خانگی ایران، از برندهای این گروه صنعتی و سرمایه گذاری محسوب می شود. طرح افتتاح شده پلی استایرن انتخاب با سرمایه ای بالغ بر ۱۲۰ میلیون دلار ارزی و ۲۵۰۰ میلیارد ریالی به بهره برداری رسید که سرمایه گذاری این پروژه تماماً با آورده نقدی سهامدار پروژه صورت پذیرفته است.

افتتاح این طرح که در مسیر جلوگیری از خام فروشی صورت گرفت، واردات این محصول از خارج را به صفر رسانده و ایران را در جایگاه صادرکنندگان این محصول قرار می دهد.

شرکت نروژی دانشبنیان AVERIS AS صاحب لیسانس تولید این طرح است که این شرکت دانش بنیان نیز از شرکت های زیر مجموعه گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب محسوب می شود.

این مجتمع پتروشیمی در زمان راه اندازی برای ۲۵۰ هزار نفر-ماه اشتغال ایجاد کرده و اکنون با بهره برداری از آن برای ۲۱۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۰۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال زایی گردیده است.

این طرح از آبان ۹۲ آغاز به کار کرد و پس از ۳۶ ماه کار و تلاش، در روز ۱۰ مهر سال ٩۵ بهره برداری از آن به صورت آزمایشی آغاز شد که با افتتاح رسمی پروژه، به سمت تولید با ظرفیت عملیاتی حرکت خواهد کرد.

محصولات پلی استایرن انبساطی این مجتمع پتروشیمی که با برند اسنوا به بازار عرضه می شود، در شش ماه ابتدا تولید تجاری اش به بازار ایران و بیش از ۱۱ کشور از جمله چین، روسیه، ترکیه، آذربایجان، امارات، عمان، کوزوو، آلبانی، بلغارستان، ترکمنستان و افغانستان صادر شده است و اروپا، برزیل، آسیای جنوب شرق، استرالیا، کشورهای آفریقایی و پوشش کامل حوزه CIS در برنامه صادرات قرار دارند.

کاربرد پلی استایرن در تولید لوازم خانگی
پلی استایرن یک پلیمر مصنوعی معطر از مونومر استایرن است که به سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی تولید می شود.
این پلیمر مصنوعی بر اساس نوع گرید تولیدی کاربردهای مختلفی دارد که به صورت عمومی می توان به کاربرد آن در تولید بلوکهای پلاستوفوم سقفی، تولید وسایل و لوازم خانگی از جمله بدنه تلویزیون، رادیو، لوازم ورزشی، اسباب بازی، عایق برودتی دربدنه یخچالها، فریزرها و وسایل خانگی اشاره کرد.

افتتاح مجتمع پتروشیمی انتخاب و توسعه دیگر فعالیت ها در این زمینه، گامی بزرگ در مسیر تکمیل زنجیره تولید لوازم خانگی در داخل کشور و توسط اسنوا به عنوان برند ملی لوازم خانگی ایران محسوب می شود.